Eskişehir Fabrika Temizliği 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02
Eskişehir Fabrika Temizliği Temizlik
Eskişehir okul temizliği
Eskişhir inşaat temizliği
Eskişehir merdiven temizliği

Vatan cad.No-70
www.eskisehirfabrikatemizligi.com
0222-240 25 26 - 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02

Belediyenin Bu Kadar REKLAM HARCAMASI NORMAL Mİ?

8.04.2021 

Odunpazarı Belediye Meclisi'nde 2020 faaliyet raporu görüşmelerinde Özel Kalem ve Basın Yayın Müdürlüklerine yapılan harcamalar yine gündem oldu. 6 yılda yaklaşık 100 milyon lira! AK Partili Şükrü Akbıyık, "Halk hizmet beklerken bu kadar paranın reklama harcanması helal midir" dedi. Yapılan bu harcamalar nedeniyle, Kazım Kurt'un halen görevde tuttuğu kadın muhtarı dövmekten ceza alan Özel Kalem Müdürü Şenol Durur da bir kez daha gündemde...

6 yılda 100 milyon neyin harcaması?

Medyamidas.com haberi:

Odunpazarı Belediye Meclisi'nde 2020 faaliyet raporu görüşmelerine yine Özel Kalem, Basın Yayın müdürlüklerine yapılan harcamalar damga vurdu. AK Parti Grubu adına meclsi toplantısında konuşan Meclis Üyesi Şükrü Akbıyık, 2020 faaliyet raporu ile ilgili konuşmasında, gelir kalemlerinde öz gelir yaratma kabiliyetinin çok düşük olduğunu, bu dönemde belediyeye ait 73,8 Milyon TL tutarında gayrimenkul satıldığını, alınan bağışların çıkarılan gürültüye değmeyecek kadar az olduğunu, teşebbüs ve mülkiyet gelirlerinin ise düşük kaldığının görüldüğünü belirtti. Akbıyık, "Son üç yılda diğer ilçe belediyesi ne göre devletten 50 milyon TL daha fazla kaynak alıp, teşebbüs ve mülkiyet gelirleri bakımından diğer belediyeden 30 Milyon TL neden geride kaldığınızı iyi analiz ederek hareket etmenizde fayda var diye düşünüyoruz" dedi.  Akbıyık, şu noktaların meclise açıklanmasını gerektiğini söyledi: "İç kontrol ve ön mali kontrollerdeki ödeme evraklarında eksiklikler olduğu, Bütçe emanetlerine alınan tutarların kayıt sırasına göre ödenmediği, Avans kapama işlemlerinde yönetmelik hükümlerine uyulmadığı, Doğrudan temin usulünün temel alım usulü haline geldiği, İhaleye çıkarılan işler ile ilgili olarak yaklaşık maliyetlerin idare tarafından doğru hesaplanmadığı, İhalelerde rekabet şartlarının oluşturulamadığı, Doğrudan  temin yönteminde teklif alınan firmaların hep aynı firmalar olduğu hususları eleştirilmesine rağmen, bu eleştirileri gale almayarak aynı usulle devam etmenizi, doğrudan temin sınırının altında kalmak için işlerin parçalanmasını, alımlarda teklif veren firmaların neden hep aynı firmalar olduğunu, amaç ve konuları bakımından ilgisiz firmalardan neden alım yapıldığını, meclise açıklamanız gerekmektedir."

"Üreten değil, savuran bir belediyecilik anlayışını gösteriyor"

Akbıyık, "2020 yılında 131,5 Milyon TL olan mal ve hizmet alım giderlerinin, 99,3 milyon TL sının hizmet alımı olması, tamir bakım giderlerine 2,7 milyon TL harcama yapıp, park ve bahçeler bütçesinin yarısını hizmet alımının da kullanılması kendi işimizi kendimiz yapar hale geldik söyleminizin doğru olmadığını göstermektedir.  2020 yılında faiz ve görev giderleri 16,6 Milyon TL olarak gerçekleşerek oldukça yüksek rakama ulaşmıştır. Sermaye giderlerinin toplam giderler içindeki payının ortalama % 19,6 kaldığı, belediyenin ancak personel gideri kadar yatırım yapabildiği görülmektedir. Sermaye giderlerinin ortalama % 19,6 dan, 2020 yılında  % 9,7 lere düştüğü, sermaye üretim giderlerine ayrılan kaynağın ise % 4,5 olduğu görülmektedir" dedi. Akbıyık, "266 milyon TL gelirin ancak 12 milyon TL'si üretim giderlerin de kullanılabilmiştir,bu durum üreten değil tüketen ve savuran bir belediyecilik anlayışı ile yönetildiğimizi çok net göstermektedir. Gelir artış oranı olarak 2020 yılında en yüksek seviyeye çıkmanıza rağmen bu dönem de 29 milyon TL'lik arsa satıp,2019 yılına göre toplam borç miktarını 45 milyon TL düşürmenizi bir başarı olarak değerlendirmek mümkün değildir" diye konuştu. 

"Bu rakamla 2896 daire alıp 12 bin kişilik mahalle kurulur"

Akbıyık, "7 yıllık süre içinde sadece 724 Milyon TL'lik mal ve hizmet alımı yapan belediyenin, alımlarda çok daha titiz davranması rekabeti oluşturması gerekmektedir. Böyle bir mekanizma ile % 10 luk tasarruf dahi 72,4 Milyon kaynağın geri dönmesi demektir. 724 Milyon TL ciddi rakam sayın başkan bu para ile 250 bin TL den 2.896 adet daire alıp vatandaşa bedava dağıtıp 12.000 insanın yaşadığı bir mahalle kurmak mümkün olurdu. Bu örneği mali disiplin,nakit yönetimi ve ön mali kontrol mekanizmasının önemi açısından değerlendirmenizi bekliyoruz" dedi. 

"Üç müdürlüğe 97 milyon lira, büyük kısmı reklama, hediyeye, yeme içmeye"

Akbıyık ayrıca, Özel Kalem, Basın Yayın ve Kültür müdürlüklerinin harcamalarına dikkat çekerek, "01.01.2014 ila 31.12.2020 tarihleri arasında görev yaptığınız dönem arası Özel Kalem, Basın Yayın, Kültür Müdürlüklerince 97 Milyon TL kaynak kullanıldığınız harcamaların büyük kısmının özellikle reklam, hediye, yeme içme ile otel harcamalarından oluştuğu anlaşılmıştır. Diğer belediyelerde bu oran daha fazla diye burayı savunmaya çalışmak, kaynakların fütursuzca kullanılmasına göz yummak demektir" dedi. 

"Belediyede para yok derken, Özel Kalem ile fütursuzca harcamak doğru mu?"

Akbıyık, "Belediyede para yok deyip bir kaldırım tadilatını, temizlik işlerini dahi ötelerken özel kalem marifeti ile kıt kaynakları bu kadar savurgan ve fütursuzca kullanmak doğru mudur? Belediyeye ait sattığınız mülk bedeli 74 milyon TL burada harcanan para 97 milyon TL başka söze gerek var mı?" dedi.

"Sadece yüzde 20'sini tasarruf etseniz yüzlerce iş makinası ve kamyon alınırdı" 

Akbıyık, "Bu kaynakların sadece yüzde 20'sini tasarruf etseydiniz 20 milyon TL ile bu gün son derece güzel bir hizmet binasına ya da yüzlerce  iş makinesine  kamyona sahip olur, en azından sadece 2020 yılında ödenen 2 milyon TL kiradan kurtulurduk. Gelecek yıllara ait kira gelirlerini dünden tahsil edip araç aldık diye sevinmek yerine, tasarruf yöntemi ile bu işleri başarmak çok daha anlamlı çok daha halkçı olmaz mıydı.? Pandemi sürecinde halka  520 bin TL dezenfektan maske kolonya yardımı yapıp,  Led ekran ve bilbord  giderlerine  3,3 Milyon TL kaynak ayırmanızı umarız başarı olarak değerlendirmeyeceksiniz" dedi. 

"Halk hizmet gelsin diye dua ederken, reklamlara milyonları harcamak helal midir"

Akbıyık, "Yapılan tüm bu giderlere karşılık en azından nüfus başına mahallelere hangi belediye hizmetini eşit ve adil bir şekilde sunduğunuzu merak etmekteyiz. Mahallelere hizmet sunma noktasında aldığınız oyların etkisini, özellikle afet riskli alan ilan edilen bölgelere karışmayın, hizmet sunmayın demenizin, küçük sanayiyi kaldıracağım derken sanayi bölgesi dışında kalan yerleşim alanlarını dahi hurdalığa çevrilmesine göz yummanızın sebeplerini bilmek istiyoruz. Vergisini aldığınız yere hizmet götürmeyip, aldığınız bu vergilerle açtığız onlarca halk merkezini  finanse ederek oralarda siyaset yapmanız hak mıdır, halk temizlik,yol,park,spor alanı hizmetimiz gelsin diye dua ederken,sizin reklamlara milyonlar harcamanız helal midir?" dedi. 

Murat Özcan Kurt'a cevabını verdi: Kusura bakma başkan, Eskişehirliler o kadar saf değil 

 

Gönderen: haberler
2495 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial

_medya advertorial

_gundem advartorial
Eskişehir Ekspertiz Hizmeti Detayları
En iyi yabancı hosting firmaları
Üniversite Bölümlerini Neredeoku.com ile Karşılaştırın
Masifpan Nedir?
En İyi 3D Puzzle

_biz advertorial

İslam
Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir?
Evde Teravih Namazı nasıl kılınır?
İmsak nedir? Ne zaman başlar?
Teravih namazı nasıl kılınır?
Teravih namazının hükmü ve mahiyeti nedir?

Yaşam
Müge Anlı’nın Aşevi Çağrısına Karşılık Büyüyor
Mesut Özil’den İhtiyaç Sahipleri İçin 100 Bin Euro
Türkiye Diyanet Vakfı Ramazan boyunca 20 bin kişiye iftarlık dağıtacak
Başkan Erbaş’tan ramazanda evleri mektebe dönüştürme çağrısı
TDV Ramazan’da 20 ülkede 111 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açacak

Spor
Yine Gollü ve Puansız Bir Maç
Jandarma Gücü, Kick Boks Avrupa Kupası’nda 10 Madalya Kazandı
Tuzlaspor - Eskişehirspor maçı TRT SPOR’da
Eskişehirspor’da Hamed Sholaja’nın sözleşmesi feshedildi
TUZLASPOR MAÇI HAZIRLIKLARIMIZ TAMAMLANDI

Sinema
17. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
“GERİ DÖNÜŞ - RETURN”
“FİLMİMİN HİKÂYESİ” YARIŞMASINDA FİNALİSTLER AÇIKLANDI
GELECEĞİN SİNEMASI’NDA BAŞVURULAR SONA ERDİ
17. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor

Sağlık
12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası
Çocuğunuz Covid-19 olduysa…
Ramazan Ayında Göz Sağlığınızı İhmal Etmeyin: Göz Damlası Oruç BOZMUYOR!
PANDEMİDE KALP KRİZİ KAYNAKLI HAYAT KAYIPLARI 2 KAT ARTTI
Bağışıklık Sisteminin En Doğal Dostu: Ozon

 

 
Politika
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu
Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz
AK Parti’den 128 milyar dolar’ iddialarına flaş cevap
Başkan Çalışkan’dan Ramazan mesajı
Libya’nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması öncelikli hedefimizdir

Polis
Plaka Esrarla Yakalandılar
Jandarmanın Dikkati Sayesinde YAKALANDILAR
4 Şüpheli Yakalandı
Sokakta uyuşturucu satışına 3 tutuklama
Sağlık Müdürü Bilge’den Emniyet Müdürüne Polis Haftası Ziyareti

Otomobil-Motorsiklet
YERLİ ÜRETİM MOTORA SAHİP TRAKTÖRÜN İHRACATI BAŞLADI
Goodyear’dan cebinizi düşünen tasarruf önerileri
Renault’dan avantajlı bahar fırsatları
DACIA’DA BAHAR CAZİP FIRSATLARLA GELDİ
“Elektrikli otomobiller yan sektörler doğuracak”

Magazin
Can Ataklı’dan darbe itirafı!
Selçuk Bayraktar’dan, medyada çıkan haberlere çok sert tepki!
Bereket Vakti’nin ilk konuğu Diyanet İşleri Başkanı Erbaş oldu
Ünlü oyuncu Hakan Ural’dan çok konuşulan Kanal İstanbul açıklaması
Sosyal medyada yeniden dolaşıma giren bir video

Kültür-Sanat
TÜDAM’da “Anıtları ve Yazıtlarıyla Türkler” konusu konuşuldu
Diyanet’ten çocuklara özel yepyeni bir eser Yeryüzü Ayetleri 1-2
YUNUS EMRE VE TÜRKÇE YILI ETKİNLİKLERİ
ÜNLÜ OYUNCU GENÇLERLE BULUŞTU
ESİMDER 6. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi

Güncel
OBAK KURULDU: EĞİTİMLER AFAD EĞİTMENLERİ TARAFINDAN VERİLİYOR
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan bayram namazıyla ilgili ilk açıklama
İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ’Kısmi Kapanma’ genelgesi gönderdi
Kısmi normalleşmeden kısmi kapanmaya kızardık
Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 59.187

Eğitim
Uzaktan Anatomi Eğitimi
ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde Dental Yapay Zeka Laboratuvarı Kuruldu
“Yabancı Uyruklu İlkokul Öğrencileri İçin Türkçe Öğretim Programı Tasarısı” konuşuldu
Eskişehir Gençlik Hizmetleri, Bilgi Yarışması İl Finalini gerçekleştirdi
İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden yeni girişim: “stajbuldum.com”

Ekonomi
Tarımsal Hâsıla’da Cumhuriyet Tarihinin Rekoru Kırıldı
SeedUP İNOVATİF GİRİŞİMCİLİK PROGRAMI 2021 TANITILDI
Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirleri içeren genelge Resmi Gazete’de yayımlandı
Söğüt Altın Madeni Projesi’nde dev iş birliği
KARAYOLU TAŞIMACILIĞINDA ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Ekoloji
Orman Köylüsünün Can Kurtaranı Planlı Otlatma
Yaralı Baykuş Jandarmanın Dikkati Sayesinde Kurtuldu
MUTTALİP’TE ÇÖP YIĞINLARI TEMİZLENDİ
Orman Şehitlerimizin Çocukları Uludağ’ın Keyfini Çıkardı
HÜKÜMLÜLERİN DİKTİĞİ FİDANLARDA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İSİMLERİ YAŞATILACAK

Bilim-Teknoloji
EN ÇOK KULLANILAN ŞİFRELER… SİZİNKİ DE ONLARDAN MI?
SIFIR GÜVEN YAKLAŞIMI HAKKINDA BİLİNEN 5 YANLIŞ KANI
Kritik Tesislerin Çevre Güvenliğinde Fiber Optik Tabanlı Güvenlik Sistemleri Kullanılacak
Yerli mobil oyun şirketi oyuncuları teşvik edecek kripto para üretti
Biyoteknoloji ile açlık sorunu kalıcı olarak çözülebilir

Eskişehir Fabrika Temizliği 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02 - 0222-240 25 26