Eskişehir Fabrika Temizliği 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02
Eskişehir Fabrika Temizliği Temizlik
Eskişehir okul temizliği
Eskişhir inşaat temizliği
Eskişehir merdiven temizliği

Vatan cad.No-70
www.eskisehirfabrikatemizligi.com
0222-240 25 26 - 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02

ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLERİN AŞIRI TÜKETİMİ ERKEN ERGENLİK NEDENİ

28.01.2021 

Kız ve erkek çocuklarında erken ergenlik, genetik faktörlerin yanı sıra son yıllarda yaşam ve beslenme tarzı, hava kirliliği, temiz gıdaya ulaşım gibi sorunlar nedeniyle giderek artıyor. Bireyleri fizyolojik ve psikolojik yönden etkileyen erken ergenlik sürecinin doğru atlatılması için ailelerin çocuklarını yakından takip etmeleri gerekiyor. Belirtiler konusunda bilinçli olmak ve eğer varsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak önem taşıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, çocuklarda erken ergenlikle ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda normal ergenlik nasıl başlar?

Erkek ve kız çocuklar yenidoğan döneminde ‘mini ergenlik’ olarak bilinen dönem normal ergenlik sürecinde değerlendirilmektedir. Mini ergenlik; erkeklerde 6-12 ay,  kızlarda ise 1-2 yaşına kadar devam etmekte ve ergenliği başlatan hormonlar uyku dönemine girmektedir.   Yaş ilerledikçe kızlarda 10, erkeklerde 12 yaşından itibaren ergenlik dönemi başlar ve 2-3 yıl içinde bu süreç tamamlanır. Kızlarda ergenlik döneminin başında, büyüme hızlanır (yılda 6 santimetreyi aşan bir büyüme) ve memeler büyür, koltuk altı ile genital bölgede kıllanma ve sivilceler çıkar, koltuk altında erişkin ter kokusu hissedilir. Erkek çocuklarında ise testis (yumurtalık) boyutunun dikey 2,5 santimetreyi ulaşması ve testis hacminin de 4 mililitreyi geçmesi ergenliğe geçişin göstergesidir. Yine kızlardaki gibi erkeklerde de koltuk altında ve genital bölge kıllanma ergenliğin önemli bir belirtisidir.

Bazı besinler ergenliği tetikleyebilir

Sekonder cinsiyet özelliklerinin kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce ortaya çıkması ise erken ergenlik olarak kabul edilmektedir. Prematür pubarş yani kıllanmaya bağlı ortaya çıkan erken ergenlik koltuk altı ve genital bölgede kendini belli etmektedir. Yine kızlarda tek başına meme büyümesi de erken ergenlik için bir göstergedir. Erken ergenlik, hipotalamus-hipofiz-gonad hormon aksının aktivasyonu sonucu ortaya çıkmış ise  ‘santral ergen ergenlik’ olarak tanı konulur. Erkek çocuklarında santral erken ergenliğin başlamasında etkili olduğu düşünülen kistler, tümörler, apse,  travma, radyasyon, edinilmiş evlat,  radyoterapi göz önünde bulundurulurken, kız çocuklarında genellikle sebep ortaya konulamaz. Ancak ergenliği düzenleyen bazı genlerde mutasyon belirlenebilir.  

Endokrin bozucular erken ergenlik nedeni

Bazı endokrin bozucular, östrojen hormonu gibi etki gösterdiği için erken ergenliğe yol açmaktadır. İçerisinde soya lesitini adı verilen katkı maddesinin bulunduğu çikolatalar bunların başındadır. Yine içeriğinde soyalı katkı maddesi bulunan bisküvi, sucuk, salam, sosis, mayonez, ketçap, cips gibi endüstriyel ürünlerin aşırı tüketiminin erken ergenliğe neden olduğu belirtilmektedir. Ayrıca lavantanın direkt kullanımı ya da lavanta içerikli duş jeli, şampuan ya da kozmetik ürünler, yine çay ağacının kullanıldığı kozmetikler, rezene çayı, içinde ZEA adı verilen mantar toksini oluştuğu için mısır konservesi de erken ergenliğe neden olabilmektedir. Özellikle oyun hamurları ile çok oynanmasının ve yüzeyinde endokrin bozucu olduğu bilinen ‘fitalat’ maddesi bulunan plastik kaplar içinde içeceklerin uzun süre güneş altında bekledikten sonra tüketilmesinin erken ergenliği tetiklediği düşünülmektedir. 

Erken ergenlik teşhisi için hormonlara bakılmalı

Erken ergenlik teşhisi konulabilmesi için fiziki muayenenin yanı sıra FSH, LH, erkeklerde testosteron, kızlarda estradiol hormonlarının vücuttaki seviyesi ölçülür. Sol el bileği grafisi çekilerek kemik yaşında erken ilerleme olup olmadığı değerlendirilir. Kızlarda karın ultrasonografisi ile rahim ve yumurtalıklarda büyüme olup olmadığı belirlenir. Kızlarda erken yaşta gözlenen vakalarda ve erkek çocukların tamamında kranial MR ile hipofiz bezi ve diğer bölgeler değerlendirilir.

Uygun tedavi planlaması ile ergenlik duraklatılabiliyor

Erken ergenliğe giren çocuklara aylık iğneler yapılarak süreç duraklatılabilir ve 3 aylık periyotlarla kontrol edilir. Genel olarak tedavi 11 yaşta sonlandırılır. Ancak hipotalamus ve hipofiz kaynaklı olmayan erken ergenlik gelişmeleri varsa ‘periferik puberte prekoks’ tanısı konulur. Çünkü kız çocuklarında en çok sık rastlanan over kistlerinin hormon salgılaması, süreci başlatabilmektedir. Vücutta sütlü kahve lekeleri bulunan ‘Mc Cune Albright  Sendromunu’nda da over kistleri  sık  gözlenir   ve  erken yaşlarda  vajinal   kanamaya ve meme büyümesine  yol açabilir. Ayrıca kızlarda östrojen salgılayan tümörler de aynı tabloyu oluşturabilir. Erkek çocuklarında ise androjen hormonu salgılayan testis ile adrenal tümörler erken ergenliğe neden olabilmektedir. Vücudun bazı durumlarda artırdığı kortizol hormonunun oluşumu için gereken beş enzimden herhangi birinin gerektiği gibi çalışamaması sonucu ortaya çıkan tonjenital adrenal hiperplazi, tedavi edilmezse erken ergenlik ortaya çıkabilir. Bazı tümörler ise testisi uyaran hormon salgılayarak erken ergenlik tablosuna yol açabilir Her iki cinste de ağır ve tedavi edilmeyen tiroit bezinin az çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan hipotiroidi erken ergenliğe yol açabilir.   

Erken ergenlikten ayrılması gereken 4 sorun

Bazı endokrin gelişmeleri erken ergenlik tablosu dışında incelenmelidir.

  • Kızlarda erken meme büyümesi, ‘prematür telarş’ olarak isimlendirilir.  Yenidoğan döneminde meme büyümesi normaldir.  Ancak geçici uyarılarla meme büyümesi olabilir veya östrojenik etkenlere bağlı olabilir. Ancak yapılan bir çalışmada olguların 3’te 1’inin erken ergenliğe doğru evirildiği belirlendiği için olguların belirli aralıklarla izlenmesi önerilmektedir.
  • Erkek çocuklarında meme büyümesi prepubertal jinekomasti olarak tanımlanır. Obez çocuklarda yağ dokusunun meme çevresinde birikmesi meme büyümesi zannedilir.  Ayrıca buna östrojenik tümörler, östrojenik gıdalar, östrojenik kremler neden olabilir. Tedavi nedene bağlı olarak yapılmalıdır.
  • Bazı çocuklarda bir grup hastalığa bağlı olarak sivilce, saçlarda yağlanma ve erişkin ter kokusu belirlenebilmektedir. Erken kıllanma oluşan çocuklarda konjenital adrenal hiperplazi ve tümörler düşünülmelidir. Gereken testler yapılarak tedavi süreci başlamalıdır.
  • Kızlarda erken yaşta adet görme olarak bilinen prematür menarş 9,5 yaşından önce vajinal kanamanın göstergesidir. Buna over kistleri, tümörler, yabancı cisimler ve idrar yolu enfeksiyonları neden olabilir. Sebebe dayalı tedavi planlaması yapılması önemlidir.

 

Gönderen: haberler
1999 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial

_medya advertorial

_gundem advartorial
Sayılarla Boyama Yapmak İsteyenler İçin Uygun Fiyatlı Ürünler
Dezenfektan
Fotokopi Makinesi Fiyatları
2021’in en iyi yatak markaları
Defacto İndirim Kuponu

_biz advertorial

İslam
Eyyâm-ı biyd (aydınlık günler) orucu ne zamandır ve önemi nedir?
Sanal, kripto para (bitcoin vb.) üzerinden kazanç sağlamak caiz midir?
Regaip Kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Regaip kandili gecesi kılınacak namaz...
Regaib kandili
ASR-I SAADET ÖRNEĞİMİZ

Yaşam
4 Yılda Hastanelerde 10 bin Kişiye Destek Olundu
Türkiye Diyanet Vakfı Nijer’de 15 su kuyusu ve vakıf çeşmesi açtı
İyilik kervanına sen de katıl
HEMŞİRE, HAYIR YAPMAYI KABUL EDEN ŞÜPHELİYİ AFFETTİ
İnsanlığın Kurtuluşunu Müjdeleyen Gemi “Kurtuluş”

Spor
HAYAL PEŞİNDE KOŞMANIN BİR ANLAMI YOK
Samsun’da Rüzgar Tersinden ESTİ
2020-21 UEFA U19 Turnuvaları iptal edildi
50.RANDEVUYA ÇIKILIYOR
SAMSUNSPOR MAÇI HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

Sinema
17. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ JÜRİ ÜYELERİ VE YARIŞMA FİLMLERİ AÇIKLANDI
Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali 20 Haziran’da kapılarını açıyor!
ALİM YAPIM’DAN YENİ FİLM PROJESİ: I GO TO SCHOOL

Sağlık
En çok gençler kendilerini yalnız hissediyor!
Evde Uygulanabilecek Pratik Cilt ve Saç Bakım Önerileri
BAĞIRSAK SAĞLIĞINI GÜÇLENDİREN 10 BESİN
Hızlı yemek yeme alışkanlığınızla vedalaşın!
Kış Aylarında Uzun Süre Evde Kalmak Alerji Riskini Artırabilir

 

 
Politika
CHP ve İyi Parti arasında derin çatlak!
Burgaz: #KaçakYapmaPlanYap Diyerek Kentteki İMAR SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ
“DÖKTÜKLERİ HER DAMLA KANIN HESABINI MİSLİYLE SORUYORUZ”
“MİLLETE HİZMETKÂR OLMAYA GELDİK, EFENDİ OLMAYA DEĞİL”
Bahçeli’den gençlere çağrı

Polis
Emniyet Genel Müdürlüğünün ilk T129 Atak helikopteri teslim edildi
Eren-11 Sehi Ormanları Operasyonu Başlatıldı
Eskişehir’de yolsuzluk operasyonu!
Mobil Uyuşturucu Satıcısı Polisten Kaçamadı
3 Şahıs Yakalandı

Otomobil-Motorsiklet
“İNSAN NASIL YAŞARSA ÖYLE ARAÇ KULLANIR”
TRAFİK SİGORTASININ DA BİR LİMİTİ VAR!
Araç kullanırken stresi artıran 6 faktör
Otokar’dan yeni yılda araçları değiştirecek kampanya
ZORLU HAVA VE YOL KOŞULLARINDA MOTOSİKLET KULLANIMI

Magazin
Türkiye’den ekonomik ’mucize’! Almanların dikkatini çekti
PES Artık: Demirtaş’ın PKK’ya katılan ağabeyinin kitabı İBB raflarında
MSB, Türk askerine özel video yayınladı
Şehit Kahveci’nin Annesi ile Şehidimiz Hakkında Eskişehir TV Özel Röportaj!
Yalanları YİNE ortaya çıktı!

Kültür-Sanat
Eskişehir’de bulunan idol şeklindeki stel heyecan yarattı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Sinema Topluluğu’nun son konuğu Ercan Kesal oldu
TARİH KONUŞMALARI DEVAM EDİYOR
SANATÇILAR YARIŞARAK USTALARINI YAŞATACAK
Amorium: Anadolu’da Bir Ortaçağ Kenti

Güncel
İnegöl Bizi GEÇMEYE KARARLI GİBİ: 42,5 milyon avroluk Dev Proje
Başkanlardan Odunpazarı Belediyesine Pazar Yeri TEPKİSİ
Arsa Sahibi Yolu KAPATTI: Vatandaş Belediyeye Göreve Çağırdı
Yeni Bir TMO Olayı Gibi: Mahkeme Dur Dedi, Milyonlar HEBA MI OLACAK
Yılların Sorunu Baksan’da Adım Adım Mutlu Son

Eğitim
Ziya Selçuk’tan canlı yayında yüz yüze eğitim ve sınav açıklaması!
ESTܒDEN BİR İŞ BİRLİĞİ DAHA: ESTÜ-ICI AKADEMİ
Anadolu Üniversitesi YÖK değerlendirmelerinde yer alan bütün kategorilerde ilk 5’e girmeyi başardı
2020 Yılı Erasmus+ Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar Ek Çağrı Başvuru Sonuçları Açıklandı
BAKAN SELÇUK ÇORUM’DA ÖĞRETMENLERLE KOVİD19 AŞISI OLDU

Ekonomi
Talep var ama bunu karşılayacak malzeme yok
Gündüzler Barajı’ın Ekonomiye Yıllık 13 Milyon Katkısı Olacak
ESO’nun çabalarıyla Kırsal Kalkınma desteklerine düzenlemeye gidildi
“YENİ UYGULAMA DÖNEMİNDE 67 MİLYON TL’YE YAKIN YATIRIM”
Elektrik dağıtımı alanında 66,7 milyar liralık yatırım yapılacak

Ekoloji
Magandalar Kirletti, Gençler TEMİZLEDİ
Mihalıççık Yeni Yangın Ekip Binasına Kavuştu
Orman Katili Terörist SİHA İle Etkisiz Hale Getirildi
EBB: HAVA KİRLİLİĞİ ALARM VERİYOR
Tepebaşı ve Odunpazarından Sonra EBB’den de 2 Mobil Nokta

Bilim-Teknoloji
İnsansız helikopterimiz T629 ilk kez görücüye çıktı
Odunpazarı’ndan hayatı kolaylaştıracak uygulama
ŞİRKET İÇİ TEHDİTLER KABUSUNUZ OLMASIN!
FİBER YATIRIMLARIMIZ İLE İLETİŞİM HIZI DAHA DA ARTACAK
8 saat online kaldık, 3 saat sosyal medyada vakit harcadık

Eskişehir Fabrika Temizliği 0536 604 64 01 - 0 542 260 86 02 - 0222-240 25 26